Şair İsmet Özel, 2018 yılında “Müslüman Teröristtir” dedi ve müslümanların ibadetlerini kafirlerin kafalarına Allah’ın varlığını çakmak için yaptıklarını söyledi.


Çok tartışıldı bu söz. İnsanın fikirleri değişebilir elbette. Ancak o fikirlerin gerçek hayatta da uygulanması gerekir.

İsmet Özel, her türlü Batılı değere karşı çıkarak -öyle ki İstiklâl Marşı’nı bile takti yöntemiyle okumuştur- bunu yaptı aslında. Yani kendisiyle çelişen bir durumu yok.

Daha geriye gidelim.

2001 yılında İsmet Özel’in konuk olduğu Ahmet Hakan’ın İskele Sancak programında şair İsmail Kılıçarslan “Kendi şiirlerimizi okuyoruz, kendi şiirlerimize bakıyoruz, onları tartışıyoruz,en çok kurulan cümlelerden biri şu: Çok fazla İsmet Özel olmuş” diyor.

Kılıçarslan, kendi macerasında Özel’in şiirlerine küt diye çarptığını belirttikten sonra “Milli Şef’in treni niçin beyaz?” diye soruyor. Özel gülümsüyor, “yapmayın” diyor.

Cumhuriyet Devrimi’ne düşman olanların İnönü’ye olan kinlerini doğrusu merak ederim. Kimileri bunu
Atatürk’e saldıramadıkları için İnönü’ye saldırıyorlar diye özetler. Haklılık payı var ama durumu tam açıklamıyor.
Bana sorarsanız Türk devriminde İnönü’nün rolünün icracı olmasından geliyor. Yani ikinci adamın
kaderi.


Her neyse konumuz bu değil. Konumuz İsmet Özel’iniz. Çokça hayranı ve müridi var Özel’in. Her gün dizeleri paylaşılıyor, yerlere göklere çıkarılıyor. Bir peygamber sanki.


Özel’in böyle bir iddiası yok ama sanıyorum ki o da ilgiden rahatsız değil. Gerçi bize ne! Bizi ilgilendiren şu: Afganistan’da Taliban iktidar oldu ve buna karşı yapabileceğimiz hiçbir şey yok.

Taliban şeriatçı bir örgüt -gerçek İslam bu değil diyenler, üzgünüm ama bu da İslâm’ın bir yorumu, İsmet Özel’iniz
yalan mı söyleyecek. Öyleyse büyük şair ve müritleri, mesela etkinliklerini Hicri takvimle duyuran İstiklâl Marşı Derneği bu İslami ütopyayı yakından görmeye gitmeyecek mi?


Salih Tuna’nın bile, bir yazısında Attilâ İlhan’ın yanına koyabildiği, mesela yere göğe koyamadıkları, Özdenören’iniz Hz.Yakup misali son yolculuğunu Afganistan’a yapsa da bir kıssayı hayata geçirse muhteşem olmaz mı?


Hani siz ayaklarınız arasında bir ayak mesafesi bırakarak hem Hakk’ın divanına hem de küfrün karşısına duruyorsunuz ya, neyi bekliyorsunuz?


Gerçekten merak konusu…


Şemsiyelerinde yeşil leke…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir