Eski KKTC Cumhurbaşkanı Denktaş’ın danışmanı ve gazeteci Sabahattin İsmail, Kıbrıs’ta Rumlara mülk iadesiyle ilgili tartışmalara sosyal medyada tepkilerini dile getirdi. Sabahattin İsmail şöyle söyledi:

Loizidu’nun avukatı endişeleri haklı çıkardı. Maraş Rumları TMK’ya toplu başvuruya hazırlanıyor

TMK GÖREV SÜRESİ UZATILMAMALI

Adını, AİHM’de Türkiye aleyhine kazandığı Titina Loizidu davasıyla duyuran Rum avukat Ahilleas Dimitriadis, Fileleftheros gazetesinde bugün yayınlanan söyleşisinde TMK ile ilgili endişelerimizi haklı çıkardı.

AİHM’de Türkiye aleyhine açtığı davayı kazanan Titina Loizidu

Dimitriadis şöyle konuştu: “Maraş’ı kaybedersek, taksim kayalığına çakılırız….Maraşlılar mülklerinin iadesini istiyorlarsa TMK ‘ya başvursunlar…

Başvurmazlarsa mallarına dönme hakkını kaybedecekler ki bu her an olabilir… İnsanlar mallarını talep etmek isterse, tapularını toplayıp avukatını bulsun ve geri dönme hakkını almak için başvuru yapsın… Her bir Maraş kökenli TMK aracılığıyla mülkiyetteki insan haklarını talep etmelidir…

Halen 344 kişi bu başvuruyu yaptı ve prosedür ilerlediğinde mülklerini geri alacaklar. Kesin olan şu ki mülkün varsa ve başvuru yapmadıysan Türkler geri vermeyecek, muhtemelen Türk emlak yatırımcısına verecek, sen de bakacaksın… Hükümet veya belediye Maraşlıların ev ve işyeri tapularını güncellemelerine ve kitlesel halde başvuru yapmalarına yardımcı olmalıdır… Konstantia otelden Golden Sands otele ve Maraş’taki küçük manastıra kadar uzun sahil şeridi talep edilmedi. Maraş’ta toplam 6 bin 82 parsel arazi varken TMK’ya sadece 344 başvuru yapıldı. Bu yeterli değil.

Mülkler, Kıbrıs Cumhuriyeti tarafından verilen tapularda isimleri yazanlara aittir ve kararı da onlar verecek… 6 bin 82 parsel bulunan kapalı Maraş için TMK’ya yapılacak başvurular sahil cephesi, ekonomik işletmeler ve diğerleri olmak üzere üç dalga halinde yıllar önce olmalıydı. Ama oyun henüz kaybedilmedi, AİHM’de halen güçlüyüz ve davalar kazanıyoruz, şimdi EVKAF ile ilgili davada zafer peşindeyiz. Emsalden faydalanmak isteyenler TMK’ya başvurmadılarsa zafer onlar için onursuz olacak.”

GÖREV SÜRESİ ÇOK ÖNEMLİ

Güneyde TMK’ya başvuruları sağlamak için kampanya başlatan Ahilias Dimitriadis geçtiğimiz hafta yaptığı bir başka açıklamada da TMK’nın görev süresinin Aralık 2021’de doğacağını, Türk tarafının bu süreyi uzatmayabileceğini, o nedenle Aralık ayına kadar toplu başvuruların mutlaka yapılması gerektiğini söylemişti.

Bu konunun doğru olup olmadığını araştırdım. Elde ettiğim bilgiler şöyle:

TMK’ya başvuruları sağlamak için kampanya başlatan Ahilias Dimitriadis

TMK, 2005’de kuruldu. 2006′ da faaliyete başladı, AİHM, Rumların taleplerine çare olup olmayacağını 3 yıl izleme kararı aldı. 2009’da TMK’nın, Rum taleplerine çare olduğunu, mülk iadesi yaptığını,tazminat ödediğini, takas yaptığını gördü. TMK’nın Rum davaları için, Türkiye’nin etkin bir iç hukuk mekanizması olduğunu kabul etti.

AİHM’in isteği üzerine TMK görev süresi 3 yıl daha uzatıldı. Bu süre içinde 3000 Rum mülklerinin iadesi için TMK’ya başvuru yaptı. 2012’de süre yine doldu. Türkiye ve KKTC istese  2012’den sonra uzatma yapmayabilirdi. Çünkü AİHM ‘in verdiği süre 2012 yılına kadardı. Ne ki, Türk tarafı kendi insiyatifiyle  süreyi 2015 ve 2018’de 2 kez daha uzattı… Aralık 2021’de süre yine doluyor. Bu süre içinde müracaat eden Rum sayısı 6900’e yanaştı. 1220 Ruma 385 milyon sterlin tazminat ödendi. 14 Ruma mülk iadesi yapıldı.

Dimitriadis’in çağrısı etkili olursa ve 200 bin Rum göçmen olduğu düşünülürse, on binlerce Rumun daha TMK’ya başvurma tehlikesi var. Bu olursa iade edilecek mülk sayısı artacak , Maraş dahil  ödenecek tazminatların  toplamı ise 100 milyar doları bulacak.. Savaşı kazanan, haklı olan ve tazminat alma hakkı bulunan Türkiye ve KKTC, bu yanlış yolda devam etmeye, bu korkunç parayı savaş suçlusu ve mağlup Rumlara ödemeye kararlı mı? AİHM TAŞERONU TMK’nın süresini bir daha uzatmak zorunda değiliz. AİHM de zaten bize uzatın demiyor, diyemez. Çünkü en başta komisyon 3 yıllığına kurulmuştu. Oysa biz, hiç gereği yokken, milli bir politikamız olmadığı için  uzata uzata 15 yıldır faaliyette tuttuk. Daha ilk günden,Liderimiz Denktaş ile birlikte bu AİHM TAŞERONU komisyona karşı çıktık. Yıllarca iptalini savunduk. Son 2 aydır yeniden TMK’nın iptali için yoğun kampanya yapıyorum, duyarlılık yaratmaya çalışıyorum.

Nitekim, bundan rahatsızlık duyanlar oldu. TMK ve AİHM’deki Rum davalarının avukatı A. Demetriadis Rumlara seslenerek “Türkler süreyi uzatmayabilir hızla başvuru yapın” diye çağrı üstüne çağrı yapıyor. Eğer biz TMK’nın süresini uzatmazsak AİHM kararına göre 2021’e kadar müracaat etmeyen Rumlar Kıbrıs sorununun nihai çözümünü beklemek durumunda kalacaklar, yeniden AİHM’e başvuramayacaklar.

O halde yapılması gereken bellidir TMK, zaten, Türkiye’yi “işgalci”, KKTC ‘yi “işgal topraklarındaki ALT YÖNETİM”, Rumları ise mağdur olarak niteleyen yanlış, hukuk dışı, art niyetli ,Rum yanlısı, federasyoncu bir felsefe üzerine kurulmuştur. Kurulmamalıydı. Ama madem kurdunuz bari artık süreyi uzatmayınız.

Başvuran vurdu, vurmayan nihai çözümü beklesin. O nihai çözüm de yıllardır savunduğumuz yan yana yaşayan İKİ AYRI EGEMEN DEVLETE DAYALI BİR ÇÖZÜMDÜR. Böyle bir çözümde mülkiyet sorunu da, Denktaş formülü olan iki devlet arasında global takas ve tazminat yoluyla sıfırlanmalıdır.

İki devlet toptan Mal takası yapmalıdır. Borçlu kalan alacaklıya toplu tazminat ödemelidir. Bireyler kendi devletleri tarafından TAZMİN edilmelidir. O nedenle Aralık ayında görev süresi dolacak olan TMK’nın görev süresi asla uzatılmamalı, nihai çözüm olmadan Rumlara mülk iadesine ve tazminat ödenmesine son verilmeli, Denktaş formülü olan global takas ve tazminat ilkesine dönülmelidir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir