KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, dün Antalya’da düzenlenen Diplomasi Forumu’nda, bizler için artık federasyon defteri kapanmıştır dedi. “Egemen eşitliğe dayalı yan yana yaşayan iki devlet, kuzeydeki devlet Türk devletidir” diyen Tatar, Maraş konusuna da değindi. Tatar’ın, “açılma süreci gerçekleştirilecektir” sözlerine sosyal medyada tepki gösteren, eski Cumhurbaşkanı Denktaş’ın danışmanı, gazeteci Sabahattin İsmail, “Tatar’ın bu siyaseti asla kabul edilemez,” dedi.

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar
KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar

Sabahattin İsmail’in, Twitter hesabından yaptığı yorumlar şöyle:

CB Tatar, bugün Antalya’da yaptığı açıklamada Maraş konusunda şöyle dedi:

“Maraş’taki mallar ve mülkler de uluslararası hukuka göre, Taşınmaz Mal Komisyonu’nun (TMK) vereceği karara göre ilk sahiplerine iade edilecektir. O şekilde bir açılma süreci gerçekleştirilecektir, bu da insan haklarına uygundur. (Maraş’ta) Mal ve mülklerin iadesi için 3 binden fazla Rum ve yabancının TMK’ya başvurduğunu biliyorum. Madem onlar başvuruyor ve biz de malları iade etme noktasındayız, dolayısıyla bu insan hakları bakımından olumlu bir gelişmedir. (Maraş’ta) insan haklarına dikkat etmeye ve uluslararası hukuka ters düşmemeye çalışıyoruz.”

Kuzey Kıbrıs'taki Maraş sahili. Türklere tapulu binalar.
Maraş, yetmişli yıllar

Tatar’ın bu siyaseti asla kabul edilemez.
1- Maraş’ taki mülkler, açıklamasının diğer bölümünde de ifade ettiği gibi Vakıf mülküdür. Elimizdeki binlerce tapu Maraş’ın tümüyle Abdullah Paşa, Lala Mustafa Paşa ve Bilal Ağa Vakıflarına ait olduğunu kanıtlamaktadır. Esasen, bunu teyid eden, Gazimağusa Kaza mahkemesinin, liderimiz Denktaş’ın Vakıflar İdaresi’ni teşvikiyle açılan davada verdiği 2 tespit kararı vardır.

Belgeler...

2-Maraş’ın büyük bölümü, bu gerçekten hareketle 1975’te halkın iskanına açılmıştır. Geri kalan kapalı Maraş’taki vakıf mülkü de asıl sahibi olan Vakıflar İdaresi’ne verilmeli ve ekonomiye kazandırılmalıdır.

Tapu, vakif belgeleri, Kıbrıs Türk malları.

3- Tatar’ ın Maraş vakıf mülküdür dedikten sonra, buranın kendi ifadesiyle “insan haklarına saygı gereği TMK yoluyla Rumlara iade edileceğini” söylemesi büyük bir çelişkidir.

Tapu, vakif belgeleri, Kıbrıs Türk malları.

Bunu reddediyoruz! MARAŞ vakıf mülkü ise niye ve hangi hakla Rumlara veriyorsun? Vermen gereken yer mal sahibi olan ve mülkünü isteyen vakıflar İdaresi değil mi?

Maraş bölge haritası
Maraş vakıf arazileri haritası

4- Rumlara, AİHM’in, Abdullah Gül eliyle kurdurduğu TMK’ya başvurma çağrısı yapmak (Tatar, 3.000 Rum başvurdu demiştir) 100 yıldır vakıf mülkünü işgal eden işgalci Rumlara AİHM ‘in öngördüğü astronomik kullanım kaybı tazminatı ödeneceği ve işgal ettikleri vakıf mülkünün iade edileceği anlamına gelmektedir.

Güney Kıbrıs'taki Türk mülkleri
Güney Kıbrıs, Türk mülkleri

Tatar bunu “insan haklarına saygılı olma” şeklinde ifade etmiştir.
Oysa insan hakları iade edilen işgalci Rumlar değil, vakıf sahipleri, onların evlatları Vakıflar İdaresi ve genelde Kıbrıs Türk halkıdır.

1878’den beri on binlerce dönüm vakıf ve sultan malları yağmalandı. Rumlara tapulandı. 100 yıl kullandılar.

Ellili yıllar, Kıbrıslı çocuklar
Ellili yıllar, Kıbrıslı çocuklar

1955 – 1959’da 33 köyümüzü göçe zorladılar, malımızı mülkümüzü yağmaladılar, 65 yıldır kullanıyorlar.
1963 – 1974’de 103 köyümüzü işgal ettiler, malımızı mülkümüzü yağmaladılar, 58 yıldır kullanıyorlar.

BM 1965’de hazırladığı 500 sayfalık ORTEGA RAPORU ile bu yağma ve yıkımı belgelemiştir
1974 – 2020’de Güney’de kalan tüm Türk köylerini, kentlerini işgal edip malımızı mülkümüzü yağmaladılar, 46 yıldır kullanıyorlar.

Ortega Raporu

Bunlar yetmedi, AİHM istedi diye 2007’de, AB, Abdullah Gül, Mehmet Ali Talat işbirliği ile Taşınmaz Mal Komisyonu kuruldu, 100 yıldır malımızı mülkümüzü işgal edip yağmalayanlara, üstüne 14 yıldır milyonlarca sterlin tazminat ödüyoruz. Sanki savaşı çıkaran, kaybeden, suçlu bizmişiz gibi.

Ödenen tazminat 500 milyon doları buldu. Ve KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, sonuncusu bugün olmak üzere sürekli olarak Rumlara mülk iadesinden söz ediyor, bu amaçla TMK’ya başvurma çağrısı yapıyor.

Kıbrıs Türk halkının TAZMİNAT HAKLARI’ndan ise tek kelime söz etmiyor, masaya getirip mücadelesini vereceğini söylemiyor.

Sorarım: Türk’ün hakları ne olacak?
Siz Rumların işgal ettiği vakıf mülklerini iade etmek ve onlara tazminat ödemek için mi seçildiniz, yoksa Türklerin yağmalanan malının mülkünün hesabını sormak ve tazminat hakkımızı talep etmek için mi o makamdasınız?

Şehitlik. Kıbrıs'ta savaş sonrası.

Türk’ün hakkını değil de Rum’un haksız taleplerini karşılamak için mi oradasınız?

Türklerin hakkı olanı değil de, Rumların hak etmediğini vermek için çırpınmanın adı nedir?
Diyecek kelime bulamıyorum.

Seçimler içinde Maraş’ın açılacağını söylerken amacınızın vakıf mülkünü Rumlara vermek olduğunu niye söylemediniz? Seçimlerden bu yana 8 ay geçti. Niye bir tek vakıf mülkünü bile vakıflara iade edip ekonomiye kazandırmadınız?

Maraş’ ı açmakla övünüyorsunuz..
Maraş’ı açmak, günün belli saatlerinde 2 caddeyi ve sahili polis kontrolünde halkın gezmesine açmak ve vakıf mülklerini de işgalci Rumlara iade etmek midir?

Kıbrıs Türk halkının ana sütü gibi hakkı olan tazminat haklarını masaya getirmeyip ısrarla talep etmeyip Rumlara tazminat ödeyenler, mülk iadesi yapanlar bunun hesabını tarih ve ulusumuz önünde verecektir… 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir