Kıbrıs Ercan Havaalanı isim değişikliği tartışması kamuoyunda yoğun tartışmalar ve Şehit Ercan’ın Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Cimer üzerinden verdiği şikayet mektubu üzerine gelen açıklamalarla son buldu.

KKTC Başbakanı Ersan Saner, Kıbrıs Postası TV’de, Sabah Postası programında, programın sunucusu Gökhan Altıner’e bir açıklama yaptı ve Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın dile getirdiği Ercan Havaalanı’nın isim değişikliği ile ilgili önerisinin Bakanlar Kurulu’nun gündemine gelmediğini söyledi.

Başbakan Saner, kendi evlatlarını hiçe sayarak bir ülkenin vatan olmasını sağlayan şehitlerin, her zaman kendileri için en önemli noktada olduğunu vurguladı.

“Öneriyi Dr. Fazıl Küçük Vakfı yaptı.”

Öte yandan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Lefkoşa’daki Ercan havaalanı yerine inşa edilen yeni havaalanına, Dr. Fazıl Küçük isminin verilmesi önerisine şöyle açıklık getirdi. Tatar öneriyi Dr. Fazıl Küçük Vakfı’nın yaptığına dikkat çekerek, “Saygı duyuyorum, ancak benim değişiklik kararı aldığım iddiaları doğru değil” dedi

Cumhurbaşkanı Tatar yaptığı yazılı açıklamada, “Dr. Fazıl Küçük, 1930’lardan, 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı’na kadar geçen sürede, Kıbrıs Türk direnişinin en zor günlerinde liderliğimizi yapmış bir isimdir. Dr. Küçük’ün oğlu Mehmet Küçük başkanlığındaki Vakıf, Ercan havaalanı yerine inşaatı bitme aşamasına gelen yeni havalimanına Dr. Fazıl Küçük isminin verilmesini 2 yıldır talep etmektedir” dedi.

Ercan isminin Geçitkale’ye verilmesi formülünü önerdi

1974 şehidi Pilot Binbaşı Fehmi Ercan’ın isminin yaşatılmasına da büyük önem verdiğini belirten Tatar, “Vakıf yönetimi, konuyu ziyareti sırasında yeniden gündeme getirdi. İsim değişikliğinin, Ercan isminin bir diğer havalimanımız Geçitkale’ye verilmesi gibi bir formülle hayata geçebileceğini, ancak bu kararın Sivil Havacılık Kurumu gibi ilgili kesimlerin görüşlerinin alındıktan sonra Bakanlar Kurulu tarafından alınabileceğini dile getirdim. Benim isim değişikliği kararı almam söz konusu değildir. Maalesef bazı kesimler, şehidimiz Fehmi Ercan ve liderimiz Dr. Fazıl Küçük isimleri üzerinden beni yıpratmaya çalışıyor. Nafile bir çaba içindeler, şehitlerimiz ve liderlerimize sahip çıkmayı bize kimse öğretemez” ifadelerini kullandı.

Ne olmuştu?

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, yeni inşa edilmekte olan havaalanına Dr. Fazıl Küçük’ün isminin verilmesiyle ilgili Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’yla istişarelerde bulunduğunu, bu durumun Türkiye Cumhuriyeti yetkililerinde de memnuniyet yarattığını söylemişti. Tatar, Şehit Pilot Yüzbaşı Ercan’ın isminin de Geçitkale Havalimanı’na verilmesinin düşünüldüğünü kaydetmişti.

Bunun üzerine kamuoyunda yoğun tepkiler başlamış, Şehir Ercan’ın ailesi Cimer üzerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a şikayet mektubu göndermişti. Mektupta “ Arzumuz şehit olan babamızın adının KKTC Havaalimanı’nda yaşatılmasıdır. Bu konuda desteğinizi beklemekteyiz” ifadeleri yer almıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir