Yale Üniversitesi’nin “Mutluluk Dersleri” rekor kırdı. 2018 yılında başlayan dersler, önce ilgi görmezken, pandemi başladıktan sonra çok yoğun katılımla öğrenci sayısı 3 milyonu aştı.

“Psikoloji ve iyi yaşam” sınıfında verilen “Mutluluk Dersleri” üniversitenin 320 yıllık tarihinde en popüler ders oldu.

“İNSANLAR PANDEMİDE AKIL SAĞLIĞI İÇİN MÜCADELE EDİYOR”

Yale Üniversitesi Psikoloji Profesörü Laurie Santos, “herkes fiziksel sağlığını korumak için artık ne yapması gerektiğini biliyor, ellerini yıkıyor, sosyal mesafeyi koruyor, maske takıyor, ancak insanlar akıl sağlığını korumak için ne yapacakları konusunda mücadele ediyorlar” diyor.

Mutluluk Dersleri’ne çok farklı mesleklerden, farklı insanlar katılıyor. Massachusetts’te sağlık yardımcısı olan 34 yaşındaki Gretchen Mcintire, bu dersler için “Hayat Değiştiren” ifadesini kullanıyor. Pratik dersleri sırasında kendisinin Asperger sendromu olduğunu öğreniyor ve uykuyla nasıl mücadele ettiğini anlatıyor. “Bir kitabın gerçekten heyecan verdiğini biliyorum ama yarına kadar bekleyebilir, uyku daha önemli demek zordur” diyen Mcintire, “Bu aslında bir disiplin değil mi? Ben bunu şimdiye kadar hiç uygulamamıştım” diye anlatıyor. Günlük meditasyon pratiklerinin sosyal medyadan çıkmasına yardımcı olduğunu, uygulamaları kullanırken bunaldığını da anlatıyor.

SAHİP OLDUKLARININ DEĞERİNİ ÖĞRENDİ

Kanada’da pandemiyle birlikte eşi ve çocuklarıyla birlikte eve kapanan Tracy Morgan, online “Mutluluk Dersleri”ne katılan başka bir öğrenci. “Mutlu olmamam için hiçbir sebep yoktu, harika bir evliliğim, iki çocuğum, işim var, ancak mutsuzdum” diyen Morgan, kursa başladığından beri 3 şeyi yapmaya başladığını söyledi. “Ne kadar soğuk olursa olsun yürüyüş yapmak, günlüğüne şükrettiği birkaç madde yazmak ve yoga yapmak” Morgan, bunları yapmayı rutin haline getirdiğinizde gün boyunca düşünmeye başladığınızı söylüyor.

Araştırmacılar Morgan’ın bu sözlerini destekliyor ve minnettar olmak için sebepler bulmaya başladığınızda psikolojik olarak genel refah duygusunu artırabileceğini söylüyor.

BEŞ DOLARLIK DERS!

Doktor Santos’un 632 Amerikalı öğrenci ile yaptığı çalışmada, kendileri için harcadıkları 5 dolar ile, başkaları için harcadıkları 5 dolar arasında duygu durum farklılığını ortaya koydu. Buna göre, başkalarına yardım etmek, onlar için birşeyler yapmak daha mutlu ediyor.

Kaynak: The NewYork Times

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir