Elon Musk’ın bir Tweet’iyle değeri zirveye çıkan, ertesi gün ABD Hazine Bakanı Yellen’in Bitcoin’in yasadışı finansman için kullanıldığını açıklamasının ardından hızla değer kaybeden kripto para, dolandırıcılığın da yeni oyun alanı oldu.

Kripto paralara ilgi 2021’de zirve yaptı ve dünyanın dört bir yanındaki yatırımcılarının gözü kulağı artık kripto parada… Özellikle Bitcoin’e yapılan yatırımlar ve televizyonda çıkan haberler tüketicilerin kripto paralardan daha da haberdar olmalarına olanak sağladı. Bir gün önce zirve yapıp, ardından yüzde 15’lik düşüşleri gördüğümüz bu yatırım aracıyla ilgili şikayetlerde de adeta patlama yaşanıyor.

YATIRIMCILAR NELERDEN ŞİKAYET EDİYOR?

Şikayetvar sitesinde de son günlerin en çok konuşulan konuların başında kripto para borsası ve dijital para geliyor. Daha henüz yılın başındayken 2021’de 9 binin üzerinde şikayet geldiği belirtiliyor. Verilere göre geçen yıldan bu yana kripto para ile ilgili şikayetler yüzde 8 bin arttı.

Siteye yapılan şikayetlerin başında yatırımcılar en çok kripto para borsasının yükseldiğinde sistemin kapanmasından şikayetçi… Hesapta görünmeyen para, hesap kapatma işleminin yapılamaması öne çıkan diğer şikayet konuları.

Ayrıca kripto para yükselince satış yapmaya, değeri düşünce de alım yapmaya firmaların engel olması, paranın hesaba geçmemesi, şirketlerin yatırımcı zarara uğrayınca cevap vermemesi diğer şikayet konuları.

Hiçbir kuralın kanunun işlemediği kripto para piyasasında bazı şikayet örnekleri:

“PARAMI ÇEKEMİYORUM”

“Aynı gün yaptığım alış-satış işlemlerinden yüksek komisyon ücretleri alındı. Aynı kripto para birimiyle aynı gün içinde aynı tutarda alış-satış işlemi yapıyorum. Bir işlemden 4 lira alırken diğerinden 8 lira komisyon kesiyor. Kafasına göre farklı farklı kesintiler yapılmış.”

“Kripto paramı başka hesaba aktarmak istiyorum cüzdan adresi yanlış diyor. Hangi coin’de denersem deneyim hep aynı hata. Destek ekibi zaten yok.”

“Para çekim işlemi sırasında telefonuma onay kodu gelmiyor. Dolayısıyla para çekme işlemimi gerçekleştiremiyorum. Mail yazarak sorunumu ifade ettim ancak geri dönüş alamadım.”

“Para çekmedeki gecikme insanı korkutuyor”

“10 BİN DOLARLIK YATIRIMIM GÖRÜNMÜYOR”

“Hesabımdaki hiçbir kripto para gözükmüyor, hiçbir şekilde iletişime geçemedim. 10 bin dolarlık yatırımım vardı. Hiçbir şey gözükmüyor bunun sebebi nedir? Bu kadar sağlam bir sitede ilk defa böyle bir sorun yaşıyorum.”

“Acil paraya ihtiyacım var ama işlem onaylanmıyor. Para yatırırken maksimum 2 dakikada işlem gerçekleşirken para çekmede böyle problem olmamalı hem güven sarsıyor hem insan korkuyor.”

“Kripto para piyasasında mail ile çalışan destek ekibi mi olur?”

“Çektiğim kripto param onaylandı olarak gözükmesine rağmen param hala yatmadı. Saatlerdir bekliyorum. Param nereye gitti nasıl bir uygulama desteğe yazdım hala cevap yok hak mı yiyorsunuz anlamadım. Alırken hemen alıyorsunuz verirken niye vermiyorsunuz?”

“Kripto paramı satamıyorum”

“BORSA YÜKSELİNCE SİSTEMİ KAPATIYORLAR”

“Borsanın yükseldiği anda sistemlerini kapatıp işlem yapılmasını izin vermeyen firma beni çok büyük zarara uğrattı. Lütfen artık biri bunlara bir dur desin. Ben ve benim gibi birçok insan mağdur olduk!”

“Ne zaman kripto para piyasası hareketlense sistemi hemen kapatıyorsunuz. Orada tüketicilerin binlerce TL parasını riske atıyorlar. Bu sistemi kapatmaya katiyen hakkınız yok.”

“Yüklenen coinin en tepesindeyken site erişime engellenerek müdahale etmemiz engelliyor. Burada usulsüzlük açık. Konuyla ilgili desteğinizi bekliyorum.”

“Kripto para alım satımı yapıyorum. Kaç defa denedim ve gözlemledim. Ben kripto parayı almadan önce hızlı hızlı artıyor, ama ne tesadüftür ki her alımdan sonra bu yükselmeler duruyor ya da hızlıca düşüyor. Bunun tesadüf olmadığını düşünüyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.