23 Haziran’da Karadeniz, Soğuk Savaş’ın sona ermesinden bu yana en gergin karşılaşmalardan birine sahne oldu. İngiliz destroyeri HMS Defender, Kırım yarımadası çevresindeki Rus karasularına girdi, Rusya bir Rus devriye gemisi ve savaş uçağının rotasını değiştirmek için gemiye uyarı ateşi açmasıyla karşılık verdi.

İngiliz Savunma Bakanlığı, HMS Defender’a ateş açıldığını reddetti ve buna yine Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yanıt verildi. Rusya uyarı atışlarının video kayıtlarını yayınladı ve Moskova’daki İngiliz büyükelçisi dışişleri bakanlığına çağrıldı.

Çarpıcı bir şekilde, olaydan sadece iki gün önce, İngiliz gemisi HMS Defender, Savunma Tedarik Bakanı Jeremy Quin ve Deniz Lordu Amiral Sir Tony Radakin ve Ukrayna Savunma Bakan Yardımcısı Oleksandr Myroniuk ve Babkock şirketi temsilcisi David Lockwood’un bir toplantısına ev sahipliği yaptı.

Taraflar bir Uygulama Anlaşması (MOI) imzaladı. Birleşik Krallık hükümetinin basın açıklamasına göre, Anlaşma ile şimdi aşağıdaki projeler uygulamaya geçecek:

– Eğitim ve mühendislik destek paketi de dahil olmak üzere, yeni ve hizmet içi Ukrayna Donanması devriye ve hava indirme platformlarında füze satışı ve entegrasyonu.

– Sekiz hızlı füze savaş gemisinin geliştirilmesi ve ortak üretimi.

– Karadeniz’de Ukrayna’nın ana üs olarak kullanacağı yeni bir deniz üssünün inşası ve Azak Denizi’nde yeni bir üs oluşturulması.

– Babcock, modern bir fırkateyn üretmek için Ukrayna projesilerine katılacak.

– İngiliz devleti Ukrayna devletine yenilenmiş iki Sandown sınıfı mayın temizleme gemisi satacak.

Anlaşma, İngiltere’nin Kırım’ın Rusya’nın bir parçası olduğunu kabul etmeme konusundaki temel tutumunu sürdürüyor. İngiliz hükümeti, “Birleşik Krallık ve NATO, Karadeniz’in bölgesel güvenliğine, istikrarına ve refahına ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine bağlıdır.” Açıklamasında bulundu.

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab gazetecilere verdiği demeçte, “Kraliyet Donanma gemisi Ukrayna karasularından masum bir geçiş yapıyordu. Bunu uluslararası hukuka uygun olarak yapıyorduk ve Rusya’nın karasularını ihlal ettiğimiz yönündeki değerlendirmesi tahmin edilebileceği gibi yanlıştır” dedi.

İngiliz “Bütünlüklü Değerlendirme” raporu: Rusya bir “devlet tehdidi”

Güncel savunma anlaşması ve İngiliz donanması tarafından yapılan provokasyon, İngiltere hükümetinin Rusya’yı Mart 2021’de yayınlanan ‘Bütünlüklü Değerlendirme’ adlı raporunda “devlet tehdidi” olarak değerlendirmesini takip ediyor.

Tam başlığı “Rekabetçi bir çağda Küresel Britanya – Güvenlik, Savunma, Kalkınma ve Dış Politikanın Bütünlüklü Gözden Geçirilmesi” olan ve tüm İngiliz devlet kurumlarının katılımıyla yaklaşık 14 ayda geliştirilen bu rapor, “Rusya en güncel tehdit olmaya devam ediyor” ifadesini kullanıyor.

Bütünlüklü Değerlendirme, “Doğu Avrupa coğrafyasını ve ötesini devlet tehditlerine karşı dayanıklılıklarını inşa etmek için desteklemeyi” ilan ediyor. Buna “Ukrayna da dahildir.” Raporda ayrıca, tüm İngiliz silahlı kuvvetlerinin anında “operasyon” ve “savaş savaşı” arasında geçiş yapabilecek şekilde hazır bulundurulacağını belirtiyor.

İngiltere Savunma Bakanlığı: Ukrayna’yı silahlandıracağız

Bütünlüklü Değerlendirme raporunun yayımlanmasından sadece birkaç gün sonra İngiliz Savunma Bakanlığı, bunu kendi alanında somutlaştıran “Rekabetçi Çağda Savunma” başlıklı bir rapor yayınladı.

Burada, İngiliz Savunma Bakanlığı şöyle diyor:

“Ukrayna, Rus saldırganlığının bir sonucu olarak önemli toprak kaybına uğradı. NATO müttefikleriyle birlikte, Ukrayna’nın komşusu tarafından kullanılan sürekli agresif taktiklere – geleneksel ve eşik – karşı direncini inşa etmeye yardımcı olacağız. Hem kara hem de deniz eğitimini içeren kapasite geliştirme misyonumuz, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin gelişimini ve NATO ile birlikte çalışabilirliğini destekleyecektir. (…) Bunun bir parçası olarak Karadeniz’de faaliyet gösterme özgürlüğümüzü kullanmaya devam edeceğiz.”

Bu arada bugünlerde NATO’nun “Sea Breeze” (Deniz Meltemi) Karadeniz tatbikatı başlıyor. Tatbikat 28 Haziran-10 Temmuz tarihleri ​​arasında Karadeniz’de gerçekleştirilecek.

Ukrayna donanmasının ev sahipliğini yaptığı tatbikata bu yıl rekor düzeyde katılım bekleniyor. Uzun süredir devam eden İngiliz politikasını uygulayan HMS Defender, Karadeniz’deki gelecekteki gergin günlerin işaretçisi ilk olaya neden olmuş olabilir.

(Bu yazı ilk olarak İngilizce United World International adlı uluslararası analiz sitesinde yayımlanmıştır.)